ADR to międzynarodowa konwencja, podpisana w 1954 roku w Genewie. W Polsce ratyfikowano ją w 1975 roku. Konwencja ta określa w szczegółowy sposób zasady przewożenia materiałów niebezpiecznych, wskazując na warunki, w jakich ma się to odbywać.
Przepisy ADR stosowane są w przewozach krajowych i międzynarodowych, gdy transport dotyczy towarów klasyfikowanych jako niebezpieczne.
Zgodnie z ADR, rozróżniamy następujące klasy towarów niebezpiecznych:
- Klasa 1 Materiały i przedmioty wybuchowe
- Klasa 2 Gazy
- Klasa 3 Materiały ciekłe zapalne
- Klasa 4.1 Materiały stałe zapalne, materiały samoreaktywne i materiały wybuchowe stałe odczulone
- Klasa 4.2 Materiały samozapalne
- Klasa 4.3 Materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy palne
- Klasa 5.1 Materiały utleniające
- Klasa 5.2 Nadtlenki organiczne
- Klasa 6.1 Materiały trujące
- Klasa 6.2 Materiały zakaźne
- Klasa 7 Materiały promieniotwórcze
- Klasa 8 Materiały żrące
- Klasa 9 Różne materiały i przedmioty niebezpieczne.
Limited Quantity
Istnieje możliwość stosowania zwolnień z przepisów ADR, jedną z nich jest wyłączenie LQ (Limited Quantities). Jego zaletą jest możliwość przewiezienia praktycznie nieograniczonej ilości towarów niebezpiecznych bez konieczności spełniania wymagań ADR. Towar w takiej przesyłce musi być jednak zapakowany w stosunkowo małe opakowania, np. opakowania wewnętrzne, umieszczone w opakowaniu zewnętrznym lub tace zabezpieczone folią termokurczliwą lub rozciągliwą, pełniące funkcję opakowań zewnętrznych. Kierowca przewożący taki ładunek nie musi posiadać zaświadczenia ADR, instrukcji pisemnych ani dodatkowego wyposażenia pojazdu. Nie jest również wymagane sporządzenie dokumentu przewozowego zgodnego z ADR, trzeba jednie poinformować przewoźnika o całkowitej masie brutto nadawanych towarów w sposób możliwy do udowodnienia.
Szczegółowe przepisy dotyczące towarów niebezpiecznych oraz wyłączeń znajdują się -> tutaj